Prices

Soapmaking Forum - Soap & Candle Forums

Help Support Soapmaking Forum - Soap & Candle Forums:

Cat&Oak

Well-Known Member
Joined
May 27, 2021
Messages
515
Reaction score
1,044
Location
Sparks, Nevada
That's a bargain for such a big bar of soap. ❤

I know I always put Kenna's stuff on here but I think she is really smart! This is a super article and I hope it helps you. Really you can charge whatever you want John.

 
Joined
Sep 20, 2021
Messages
227
Reaction score
481
Location
Toronto, Ontario, Canada
I would say, first figure out how much each bar costs in raw materials. Then go from there. I don't sell my soap, but I used to sell homemade jewelry. I would charge double my cost of supplies; more if it was something super intricate and took a lot of time. Sometimes I make custom costumes for friends and I charge them double the cost of supplies, firm. We go pick out fabric together, so they are well informed the whole time.
 
Joined
Nov 19, 2013
Messages
9,232
Reaction score
9,801
Location
Austria
Full costs, including your time at your hourly rate * 2 for wholesale orders. Wholesale * 2 for retail. That is a pretty standard calculation for pricing, but can be tweaked -

If the price comes out at 5.03 per bar, 5 fits much better, or 4.97 also gets rounded to 5. And if your price is way below the standard price around, you night be paying yourself too little and can adjust the price up to match (undercutting the market is actually bad for everyone involved) and if it comes out too high then you need to look at lowing your costs - the most expensive part will be your time, so doubling your batch size reduces the cost per bar by a great deal.

That's a massive issue with people who are only selling to cover their costs rather than make a business of it - they often end up undercutting the market and can make properly priced soap seem expensive
 

Babyshoes

Well-Known Member
Joined
Jan 31, 2021
Messages
478
Reaction score
1,177
Location
Uk
That's a massive issue with people who are only selling to cover their costs rather than make a business of it - they often end up undercutting the market and can make properly priced soap seem expensive

Yes, this is an issue for any hand crafted items, and is why it's awfully hard for people to make a living selling their handmade crafts. I generally suggest (when the topic comes up) that hobbyists charge (at the very least) materials costs plus minimum wage, and don't forget to charge for time spent photographing, selling, packaging etc, plus a little for water, electricity, rent and so on. They will probably still be cheaper than others, but likely in the right ballpark at least...

(If there is no minimum wage in your area, base it on the hourly rate you'd expect if working in a supermarket, or similar.)
 

dibbles

Supporting Member
Joined
May 6, 2015
Messages
7,965
Reaction score
10,603
Location
Minnesota
$4 seems low to me too for that size of a bar (Canadian or US both). Montreal is a big enough city that I would think people would be used to paying more for a small luxury item like handmade soap. If your plans going forward are to sell, as in have a business, I'd get more in the ballpark of what you hope to charge for your bars when that happens. If you know you don't want a business in the future, but want to sell to friends and coworkers to keep the soap from piling up price it at whatever feels right to you. I'd raise the price to $5 at least for a bar that big.
 
Joined
Sep 13, 2019
Messages
505
Reaction score
1,227
Location
Montreal
So! The soap show is over. Five people attended. I was selling at 5 for $20. I took in $380. Not bad. I was surprised to see people buying 20 and 25 bars of soap! (Christmas is coming.) And they certainly get excited over it! And, the host served wine! I had to pay my host, and my organizer, and the host's brother $20 each for their time and inconvenience. There were many requests for special orders - Peppermint Oatmeal, Lavender, Eucalyptus, Bay Laurel, to name a few. I really have to figure out how much it costs to produce a marketable bar of soap.

All in all, it was a nice way to spend a Sunday afternoon. And it was nice to move out some of the TON of soap I have sitting around in my basement.
 

math ace

Well-Known Member
Joined
Nov 30, 2018
Messages
426
Reaction score
335
Location
Jacksonville, FL
The price is way too low. Our local Publix grocery is selling cold process soap with essential oils .... Cut into various loaves for around $1.70 ounce.
 

math ace

Well-Known Member
Joined
Nov 30, 2018
Messages
426
Reaction score
335
Location
Jacksonville, FL
Did you calculate your costs before pricing the bars?

Did you shop the local craft venues to comparison price?

Have you priced what it's going to cost to make the same quantity again? The prices of everything has gone up this year. It will cost you more to make the next batch of soaps.
 
Joined
Jan 14, 2021
Messages
2,573
Reaction score
6,891
Location
Germany
$10 a bar! Must be a lot better soap than what I make! Someday... :)
Double the amount of St. Joseph's oil … double the price 😇🤑 … just my 4 cents.

Seriously, pricing is difficult, even (and particularly) when you don't do it for a living. Sell paintings? Chocolate? Invite to a small house concert? You don't want to get rich from it, but you also don't want to undercut those for whom it's their day job… You don't want simple, straightforward products to appear as if they were elitist luxury, but self-exploitation doesn't serve anybody either.
 

lucycat

Well-Known Member
Joined
Jun 2, 2017
Messages
283
Reaction score
385
Over the years I have had several customers purchase for an office for small Christmas gifts. The nicest part is that I usually hear from a few. Selling 30-35 bars to one person is a good way to get your name out because there will be lots of people who use your soap.
 
Joined
Nov 19, 2013
Messages
9,232
Reaction score
9,801
Location
Austria
That’s great John! It’s $380 that you wouldn’t have had, and it is so much fun to see people be happy with your soap. You may decide to up your prices, but I appreciate your excitement! You must have terrific soap. Those customers will all be back.
I mean, he could have also not made so much soap and not spent the money on ingredients and the stand at the fair and saved the 380 to start with! But then I am one of those who think that if you're making too much soap to be able to use or reasonably give away, you can just make less soap instead of selling off soaps that you didn't make to sell
 
Top