Quantcast

Pricing soap

SoapMakingForum

Help Support SoapMakingForum:

Casey_01

New Member
Joined
Nov 16, 2006
Messages
4
Reaction score
0
I've been making my own soap for some time now, but I'm just now toying around with the idea of selling it. What should I charge for a bar of soap? I have no idea what the going rate for handmade soap is.
 

Tabitha

Well-Known Member
Joined
Dec 21, 2006
Messages
7,135
Reaction score
142
Location
Texas
There is a pretty basic B&B formula most people try to stick to.

The retail formula should be supplies + overhead x4 +lus labor.

Wholesale should be 1/2 of retail.

It does not work for everyone, and you do have to adjust up or down in accordance w/ YOUR market, but it is a real good place to start.

For instance, I broke down the cost of making a 4oz bar of M&P soap, it cost me about .60cents a bar x 4 =$2.40 + labor @ $1.00 ($20.00 an hour, 20 bars an hour)=$3.40 a bar retail but I can round that up to $4.00 per bar in my market.
 

dragonfly princess

Well-Known Member
Joined
Jun 4, 2007
Messages
1,255
Reaction score
4
Location
michigan
I am hoping to find out about my pricing this weekend. I am selling some at our community yard sale on Sat. Wish me luck! :)
 

Tabitha

Well-Known Member
Joined
Dec 21, 2006
Messages
7,135
Reaction score
142
Location
Texas
Be careful at the garage sale! Chances are they will be wanting the soap for garage sale prices.

We had one & I had my loaves out on a table ready to slice, & a few slices laying there as examples, a lady came up & asked how much even though the sign clearly said $4.00 ea, she heckled me down to $3.00 I said sure, choose the fragrance you want & turned my back to help someone else, she walked off w/ a whole loaf for $3.00.... :roll:

I did not even stop her, I kinda felt sorry for her, I know she wasn't trying to rip me off, she just didn't get it. Hope she enjoyed the loaf, it was Love Spell.
 

FitMommyOf2

Well-Known Member
Joined
Jul 17, 2007
Messages
335
Reaction score
0
Location
currently Sicily, Italy (Navy base)
Tabitha said:
Be careful at the garage sale! Chances are they will be wanting the soap for garage sale prices.

We had one & I had my loaves out on a table ready to slice, & a few slices laying there as examples, a lady came up & asked how much even though the sign clearly said $4.00 ea, she heckled me down to $3.00 I said sure, choose the fragrance you want & turned my back to help someone else, she walked off w/ a whole loaf for $3.00.... :roll:

I did not even stop her, I kinda felt sorry for her, I know she wasn't trying to rip me off, she just didn't get it. Hope she enjoyed the loaf, it was Love Spell.
Oh no, Tab!!! :eek: That sucks!!! :(
 

Latest posts

Top