Here is the break down:
Average cost is approx $3.12 for 1# pound of shea soap.
If I ordered 250# & figured in the shipping then divided by 250, each pound end up costing approx $2.50 a pound.
We would save about .62cents per pound.
Savings on the whole 250# would be $155.00.
Savings on 25# would be $15.00.
Would it be worth it to host a co-op?
Who would need how much?
If we did a co-op I would offer probably 5 different bases, maybe more.
I am going to start a co-op thread so we can discus this better.